Карієс – це ураження зуба, пов'язане з руйнуванням його емалі (верхнього шару), а потім і дентину (внутрішнього шару). Саме із цим захворюванням люди найчастіше звертаються до стоматолога у всьому світі. Цю патологію можна без перебільшення назвати «стоматологічним ворогом людства No1». На це захворювання страждають 93% населення планети. Сама назва даної патології у перекладі означає «гниття». У міру прогресування хвороби відбувається демінералізація емалі — її руйнування. Це призводить до утворення видимого дефекту та серйозних пошкоджень внутрішньої тканини зуба – дентину. Хвороба підступна тим, що виникнення та розвиток карієсу може довгий час залишатися непоміченим. Вона однаково вражає всі зуби.Сьогодні карієс у дорослих є причиною втрати зубів практично у 90% випадків.
Причини виникнення зубного карієсу
Існує багато теорій про патологічні механізми розвитку карієсу. Руйнування спочатку емалі, а потім і дентину (твердої речовини зуба) з подальшим ураженням пульпової камери відбувається під впливом кислот, які виділяють бактерії у процесі своєї життєдіяльності. До карієсу призводять:
- недостатня гігієна ротової порожнини;
- незбалансована за кількістю мінералів дієта чи особливості питної води;
- екологія;
- генетика.
Самостійно пацієнт може побачити ураження карієсом лише на передніх зубах, а тому стоматологи наполягають на профілактичній діагностиці двічі на рік.
Стадії карієсу
Говорячи про види захворювання, існує класифікація щодо гостроти його перебігу та глибини патологічного ураження. Ознаки гострого перебігу – розм'якшення тканин. У хронічній стадії є пігментація місця ураження.
Виділяють такі стадії карієсу зубів:
- початкова, коли ураження виглядає як темна або світла пляма на зубній емалі;
- поверхневий карієс, у якому патологічний процес розвивається лише в емалевому шарі;
- середній карієс зубів, коли ураження поширилося на верхні шари дентину;
- глибокий карієс зуба з поширенням дефекту в глибокі шари дентину і пульпову камеру.
Ознаки карієсу
Одна з найбільш характерних ознак — виникнення неприємного запаху з рота. Якщо не було своєчасної діагностики й захворювання не вдалося позбутися на ранніх етапах, згодом пацієнт відчуває біль у місці ураження при контакті з холодною, гарячою або солодкою їжею.
Діагностика карієсу
Діагноз встановлює стоматолог, ґрунтуючись на характерних симптомах карієсу та огляді зовнішніх пошкоджень зуба. Стадію патології уточнюють за допомогою рентгенографії чи радіофізіографії.
Класифікація карієсу:
- початковий – на цій стадії розвитку карієсу хвороба протікає без виражених симптомів та дискомфортних відчуттів. На емалі можна побачити крейдяну, коричневу або сірувату цятку;
- поверхневий – на поверхні утворюється дефект, емаль в ураженій ділянці стає шорсткою на дотик;
- середній – дефект погіршується, у патологічний процес залучається дентиноемалева сполука;
- глибокий – уражається дентин на всіх рівнях.
Високий ризик ускладнень
Відкладаючи візит до стоматолога, ви ризикуєте зіткнутися з дійсно нестерпним болем – саме так описують відчуття при пульпіті, коли гостро запалені внутрішні структури зуба. Ще одне можливе ускладнення — періодонтит, що супроводжується утворенням хворобливих кіст і загрожує видаленням ураженої одиниці. А карієс на передніх зубах стає ще серйозною естетичною проблемою.
Варіанти лікування
Як позбутися карієсу? Звернутися до стоматолога якомога раніше. Лікування цієї патології залежить від етапу розвитку. Так, при карієсі на стадії плями достатньо провести ремінералізацію емалі з використанням спеціальних розчинів і паст. А якщо почалося руйнування твердих тканин, то знадобиться механічне очищення порожнини, застосування препаратів, що стимулюють відновлення дентину та встановлення пломби. Вибір конкретної терапевтичної тактики безпосередньо залежатиме від ступеня поразки. Чекаємо на вас у стоматологічній клініці Dental Home.
Чи можна самому подбати про здоров'я своїх зубів?
Є ряд правил, які при щоденному їх дотриманні значно знизить ризик розвитку каріозних уражень.
Чищення зубів двічі на день. Кожна така процедура має тривати не менше 3-4 хвилин. Хорошим рішенням стане чергування пасти, що містить фтор (1 тиждень) і пасти без фтору (3-4 тижні). Доповнюйте процедуру використанням зубної нитки хоча б 1 раз на день, тому що щітка не здатна повноцінно очистити проміжки між зубами.
Регулярне чищення після їда. Залишки продуктів слід видаляти звичайним полосканням. Його потрібно проводити після кожного приймання їжі. З солодким – обережніше! Постійна профілактика — запорука вашої посмішки та здоров'я усієї ротової порожнини.
І зрозуміло, з появою гострих симптомів захворювання в жодному разі не можна займатися самолікуванням! Це лише погіршить ситуацію та стане причиною розвитку ускладнень. При появі больових відчуттів запрошуємо вас на консультацію до спеціаліста клініки Dental Home.
Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров'я, грамотні профілактичні заходи здатні на 80% знизити ймовірність виникнення карієсу у дітей і практично повністю виключити втрату зубів з цієї причини у дорослому віці. Тому фахівці Dental Home рекомендують усім своїм клієнтам 2 рази на рік проходити професійне чищення зубів та отримувати консультації стоматолога.
Пам'ятайте, запобігти – простіше і дешевше, ніж лікувати!