подарунок для вас
viber

Зуби - це дуже важлива частина організму. Це показник здоров’я, адже їх захворювання та видалення призводять до порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Також це негативно впливає на зовнішній вигляд людини. Можна багато говорити про збереження зубної емалі, але під нею знаходиться ще одна важлива складова зуба - дентин.

 

Що таке дентин

Зуб можна розділити на дві складові: тверді та м’які тканини. Емаль - це найтвердіший матеріал у тілі людини. А під нею розташовується кістяна та основна тканина - дентин зуба. Можна сказати, що це основа зуба, адже його товщина може становити від 2 до 6 мм. Дентин: що це? Ця тканина тверда, еластична і має світло-жовте забарвлення. І саме від неї залежить форма зуба. Матеріал твердіший за кісткову тканину, але м’якший за зубну емаль. Його формування відбувається ще під час внутрішньоутробного розвитку.

 

Навіщо він потрібен?

Дентин зубів визначає їх відтінок. Цікаво, що емаль сама по собі прозора, але через неї просвічує колір дентину. Природний відтінок - це жовтуватий або сіруватий. Білосніжного дентину не існує в природі. Інші властивості дентину:

 • Захищає емаль від руйнування. Саме завдяки своїй еластичності, дентин рівномірно розподіляє навантаження на емаль під час жування, що оберігає її від тріщин.
 • Захищає серце зуба - “пульпу” від бактерій та мікробів.
 • Відповідає за чутливість зубів.
 • Відповідає за реакцію зубів на механічну дію або перепади температур.
 • Відповідає за збагачення тканин зуба необхідними речовинами.

Цікаво, що дентин має унікальну особливість регенерувати. Укріплювати дентин зсередини допомагають вітаміни та мінерали.

 

Структура

Дентин: що це таке? Склад дентину на 70% - це мінеральні неорганічні речовини. 20% - органіка і 10% - вода та інші мінерали.

Органічні

Неорганічні

колаген

амінокислоти

ліпіди

полісахариди

кальцій

магній

натрій

фтор

фосфат

 

Види дентину

Виділяють 3 типи кістяного матеріалу зубів:

 1. Первинний дентин. Він формується ще до появи молочних зубів і визначає їх розміри. Цей вид дентину розвивається у перші місяці формування плоду. Характеризується великою кількістю канальців та нервових закінчень. Саме тому цей матеріал має слабший захист та більшу чутливість.
 2. Вторинний дентин. Починає формуватись після прорізування зубів і цей процес продовжується протягом усього життя. Практично не має відмінностей від первинного дентину, але сама структуру каналів більш хаотична.
 3. Іррегулярний дентин (третинний) - це продукт життєдіяльності пульпи й є захисним бар’єром. Він формується в зубах через карієс та інші патології.

Інші види дентину:

 • За локалізацією відносно поверхні зуба: перипульпарний та плащовий.
 • За локалізацією відносно дентинних трубочок: перитубулярний та інтертубулярний.
 • За часом утворення: первинний, вторинний, третинний.
 • За мінералізацією: глобулярний, інтерглобулярний.

Загалом формування цементу і дентину зуба має індивідуальний характер і залежить від різних факторів.

 

Дентин зуба: будова

Сама структура дентину не є складною. Основа - це головна речовина і дентинні канальці. Канали нагадують тонкі трубочки, які наповнюють дентин мінеральними речовинами. В них також є дентинна речовина, рухливість якої може викликати чутливість зубів. Дентин, який прилягає до пульпи називається предентином.

Також є перитубулярний дентин, що безпосередньо оточує кожну дентинну трубочку й утворює її стінку. Він характеризується підвищеним вмістом (на 40 %) мінеральних речовин. Внаслідок карієсу ця частина руйнується в першу чергу, що призводить до розширення канальців і підвищення проникності.

Канальці в дентині розташовуються нерівномірно. В деяких частинах їх більше, десь менше. Всередині предентину дуже мало нервових закінчень, саме тому на перших стадіях карієс практично безболісний.

Особливості дентину у молочних зубах

В постійних зубах канали вузькі та тонкі, а в молочних - товсті та широкі. З цієї причини молочні зуби руйнуються набагато швидше - інфекція легко пересувається. Також товщина дентину в молочних зубах вдвічі менша ніж в постійних. Це пояснюється швидкістю формування і коротким терміном життя. Тканина зуба має світліші відтінки і вона м’якша. Тому лікування карієсу відбувається швидше. Перитубулярний дентин практично відсутній.

 

Склад зрілого дентину

Покритий емаллю дентин - це основна маса повністю сформованого зуба. Основні елементи неорганічної частини - це кальцій і фосфор (26,7% та 13,6% відповідно). Магній - до 2,01%, двоокис вуглецю - до 3,54 %. натрій - від 0,19 до 0,75 %, хлор - до 0,04 %

Частина мінеральних елементів пов'язана з органічною фазою, наприклад, нітрофосфат, фосфоліпід. Інші містяться в зубній лімфі: натрій, селен, магній, порівняно менше вільного кальцію і фосфору.

 

Висновки

Дентин - це тканина зуба, яка утворює основну масу та формує його коронку і корінь. Дентин пронизують радіально розташовані дентинні канальці (дентинні трубочки), у яких розташовані відростки одонтобластів. Навколо дентинних трубочок розташований перитубулярний дентин. Проміжки між дентинними трубочками заповнені інтертубулярним дентином. Біля пульпи розташований шар предентину - немінералізованого матриксу. Дентин захищає зуб від бактерій та мікробів, відповідає за його чутливість та збагачує зуб необхідними корисними речовинами.

Стоматологія Dental Home © 2023
Розробка та просування сайту Zelios
Інтернет-маркетинг - DaliWin digital